Kojarzona jest głównie z ruchem pielgrzymkowym, choć wspaniałe atrakcje czekają tu i na przyrodników, i na historyków. Góra św. Anny to miejsce, które dla każdego z nas może się okazać rewelacyjnym celem wycieczki. Tu każdy z nas szybko przekona się, jak ciekawym regionem może być Opolszczyzna, tu każdy z nas będzie mógł się zachwycić niezwykłymi skarbami. Jakie atrakcje zasługują tu zatem na szczególne wyróżnienie?
Jednym z najważniejszych zabytków, którego w czasie wycieczki po tej części Polski nie można pominąć, jest bazylika św. Anny. Wiadomo, że historia tego kościoła sięga końca XV wieku. We wnętrzu tej bazyliki znajduje się najcenniejszy skarb Góry św. Anny i główny przedmiot kultu, który przyciąga do tutejszego sanktuarium rzesze pielgrzymów. To cudowna figura św. Anny Samotrzeciej, która datowana jest właśnie na wiek XV.
Kolejnym miejscem, chętnie odwiedzanym i przez pielgrzymów, i przez „zwykłych” turystów, jest Grota Lurdzka z początków XX wieku. Dumą Góry św. Anny jest też zabytkowa kalwaria. Tutejszy zespół ponad 30 kaplic kalwaryjskich swą historią sięga początków XVIII wieku, a spacer wśród tych kapliczek może się okazać ciekawym punktem w programie każdej wycieczki po tej części województwa opolskiego. Uwagę przyciąga też klasztor, a którego wnętrzu czekają kolejne atrakcje. Tą najważniejszą jest muzeum misyjne – bardzo chętnie zwiedzane przez turystów.
Góra św. Anny to również wspaniała przyroda i moc geologicznych niespodzianek. Spaceru po tutejszym parku krajobrazowym oraz po parku geologicznym to wielka przyjemność dla każdego. Goszcząc na Górze św. Anny nie można też pominąć takich atrakcji, jak skalny amfiteatr ze słynnym pomnikiem, przypominającym o powstaniach śląskich. Z historią powstań można się dokładniej zapoznać w pobliskim Muzeum Czynu Powstańczego, w którym zgromadzono sporo cennych pamiątek z tego trudnego dla Śląska okresu.