Leczenie pijawkami dla wielu jest tematem tabu. Wielu lekarzy stosuje hirudoterapię, ale mało kto się do tego przyznaje. Jej przeciwnicy wymyślają przedziwne historie na temat zagrożeń i niebezpieczeństw na temat terapii pijawkowej. Gdzie leży prawda?
Hirudoterapia staje się coraz popularniejszą metodą, wspomagającą leczenie wielu schorzeń. Uprzedzenie do terapii pijawkowej często jest przyczyną niewiedzy i niestety wciąż małej ilości opracowań naukowych. Jedni twierdzą, że pijawki to cud medycyny, inni, że przenoszą wiele chorób, mogą powodować alergie, krwotoki i anemizację pacjentów. Kto ma rację?
Czy pijawki mogą zarazić chorobami pasożytniczymi?
I tak, i nie. Niestety wciąż wiele osób prowadzi sprzedaż pijawek z nielegalnych źródeł. Niektórzy wyławiają je ze środowiska naturalnego, inni próbują je hodować w otwartych zbiornikach wodnych, bez nadzoru lekarzy. Są i tacy, którzy przeprowadzają hirudoterapię pijawkami “z odzysku”, które już wcześniej były wykorzystywane podczas zabiegów. Takie pijawki mogą być źródłem wielu zakażeń. Dlatego pijawki zawsze powinno się kupować z hodowli laboratoryjnych, gdzie przebywają one w sterylnych warunkach. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że nie zarazimy się żadnymi chorobami.
Czy zabieg leczenia pijawkami jest bolesny?
Nie. Ukąszenie pijawki jest całkowicie bezbolesne. Dzieje się tak za sprawą substancji zawartych w wydzielinie pijawek, które mają działanie znieczulające.
Czy pijawki mogą powodować alergię, krwotoki i anemizację pacjentów?
Owszem. Takie niepożądane skutki mogą występować, ale zwykle tylko wtedy, jeśli hirudoterapeuta dokona niewłaściwej klasyfikacji pacjenta do zabiegu. Bardzo ważna jest ocena jego stanu. Przed hirudoterapią lekarz powinien przeprowadzić szczegółowy wywiad oraz zbadać pacjenta. Jeśli chory ma anemię, hemofilię, alergię czy nowotwór skóry, nie powinien być dopuszczony do zabiegu.
Czy lecznicze działanie związane jest wysysaniem “złej krwi”?
Nie. Jeszcze do niedawna wierzono, że to “upuszczanie krwi” działa leczniczo na pacjentów. Jednak to substancje, zawarte w wydzielinie pijawek, mają wiele właściwości leczniczych – m. in. przeciwzakrzepowych, przeciwbakteryjnych czy antynowotworowych.
Sprzedaż pijawek: http://pijawki.abros.pl/sprzedaz-pijawek-dystrybucja/