Osoby, które są właścicielami maszyn budowlanych w pewnym momencie staną przed wyborem dotyczącym zakupu części do nich. Maszyny używane do prac budowlanych prawdopodobnie prędzej, czy później będą potrzebowały naprawy. Urządzenia takie posiadają bowiem części, które są mniej lub bardziej trwałe. Niektóre ich elementy są bardziej niż inne eksploatowane i szybciej się zużywają. W tym momencie pojawia się pytanie o zakup części zamiennych. O to, czy warto sięgnąć po części oryginalne, czy też zamienniki. Nie ma jednej dobrej odpowiedzi na to pytanie. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety.

Części oryginalne zazwyczaj cechują się najwyższą jakością. Pochodzą one od tego samego producenta, co maszyny, dlatego są do nich idealnie dopasowane. Minusem tego rozwiązania są często znacznie wyższe koszty niż w przypadku zamienników. Dodatkowo, jeżeli przykładowo nasza koparka nie jest popularnym modelem lub też została wycofana ze sprzedaży, pojawia się problem z dostępnością oryginalnych części.

Zakup zamienników jest powszechnie praktykowany. Niekiedy właściciele wysłużonego sprzętu nie chcą inwestować dużych sum w oryginalne części zamienne. Zamienniki są zazwyczaj znacznie tańsze, a w przypadku posiadania zaufanego dostawcy można mieć pewność, że części te będą najwyższej jakości i spełnią swoje funkcje równie dobrze jak części oryginalne. Z zakupem części zamiennych wiąże się jednak ryzyko słabszej jakości, minusem mogą być również problemy z dopasowaniem do konkretnej maszyny.