Już od około dziesięciu lat polskie firmy mają możliwość wzięcia dotacji z Unii Europejskiej na rozwój swoich firm. Dotacje z Unii Europejskiej – oczywiście jeśli mamy odpowiednio zaplanowany projekt oraz nasz wniosek będzie atrakcyjny pod względem merytorycznym są stosunkowo łatwe do dostania. Jeśli nasza inwestycja spełnia wszystkie kryteria danego programu operacyjnego a firma doradcza, której powierzyliśmy napisanie wniosku o dotacje z Unii Europejskiej stanie na wysokości zadania to już możemy cieszyć się z Unijnych pieniędzy.

W jaki sposób to działa i czy rzeczywiście jest to tak piękne jak z pozoru wygląda Pierwsza podstawowa rzecz jest taka że Unia Europejska nie finansuje a jedynie dofinansowuje nam inwestycje. W zależności od programu, który wybierzemy Unia może sfinansować nam projekt nawet w osiemdziesięciu pięciu procentach, jednak w zdecydowanej większości przypadków poziom dofinansowania jest niższy i wynosi średnio około pięćdziesięciu procent. Druga rzecz jest taka że inwestycje możemy rozpocząć dopiero po zaakceptowaniu naszego wniosku i otrzymaniu decyzji o przyznaniu środków, jednak musimy tutaj pamiętać że, aby otrzymać środki musimy najpierw daną inwestycję sfinansować ze środków własnych lub też kredytu a dopiero później złożyć wniosek o wypłatę środków. Wielu ekonomistów oraz przedsiębiorców twierdzi że nic nie demoralizuje bardziej niż darmowe pieniądze. Powodują one że inwestycja bardzo często jest naciągana kupujemy wiele nie potrzebnych lub po prostu zbyt nowoczesnych rzeczy z powodu właśnie darmowych pieniędzy które daje nam Unia Europejska.

Oczywiście jest w tym twierdzeniu trochę prawdy ale trzeba na tę sprawę patrzeć zdecydowanie z innego punktu widzenia. Mianowicie dotacja z Unii Europejskiej daje przedsiębiorcy olbrzymią szansę z, której albo skorzysta albo nie. Jeśli inwestycja nie będzie doskonale przemyślana przedsiębiorca w dłuższym terminie tak naprawdę straci a jego firma nie posunie się ani o milimetr do przodu. Dotacje są po prostu dla ludzi mądrych odpowiedzialnych oraz przede wszystkim mających pełną świadomość szansy jaką mogą być dla jego firmy dotacje z Unii Europejskiej.