Wiele osób nie ma pewności na co zwrócić uwage podczas zakupu zegarka. Oto kilka wskazówek, które na pewno pomogą niejednemu z Was.

Wysoka dokładność

W przypadku zegarków chronografowych dokładność musi być najwyższym priorytetem. Jeśli kupisz zzegarek, który mają certyfikat chronometr, będzie to optymalny wybór. Chronometr to certyfikat dokładności sprawdzony przez szwajcarskie laboratorium, Control Official Suisse des Chronometers (COSC).

Materiały

A. Materiały obudowy:

Większość jest wykonana z metalu, ponieważ niezwykle istotne jest chronienie wnętrza zegarka, skomplikowanych mechanizmów. W zegarkach wysokiej jakości stal nierdzewna jest najpopularniejszym metalem, ponieważ jest atrakcyjna i odporna zarówno na przebarwienia, jak i na naloty. Popularność zyskuje tytan, ze względu na swoją małą wagę i taką samą trwałość jak stal nierdzewna. Złoto wyznacza standardy dla naprawdę luksusowych zegarków.

B. Materiały paska:

Istnieją dwa różne sposoby mocowania zegarka na naszym nadgarstku. Pasek i bransoletka, dostępne w wielu różnych materiałach. Serię powiązanych ze sobą metalowych ogniw, czyli bransoletkę oraz materiał syntetyczny, gumowy, nylonowy lub skórzany, który stosuje się do pasków. Możesz użyć wielu różnych wzorów – od luźnych, na codzień, aż do eleganckich, na oficjalne okazje. Niektóre zespoły używają również taśm tekstylnych i cienkiej eko skóry. Możesz mieszać i dopasowywać na swoich pasmach w zależności od tego, z jakiego przypadku korzystasz.

C. Materiały kryształowe:

Kryształ jest przezroczystą pokrywą ochronną ściśle przylegającą do powierzchni zegarka. W zależności od marki, stylu i ceny, zegarek z kryształowego materiału jest inny. Istnieją cztery rodzaje kryształów, które często spotykamy: plastik, minerał, szafir syntetyczny i szafir. Wśród nich szafir jest najdroższy i najtwardszy. W zasadzie jest nie do zarysowania w sposób inny niż diamentem czy innym szafirem.

3. Mechanizm zegarka

A. Kwarcowy

Jeśli potrzebujesz precyzji, mechanizm kwarcowy jest doskonałym wyborem. Mechaniczny ruch może “gubić” kilka sekund w ciągu dnia, podczas gdy ruch kwarcowy pomyli się tylko o kilka sekund w skali roku. Mechanizm kwarcowy zasilany jest za pomocą baterii, dlatego najtańsze zegarki zwykle używają mechanizmu kwarcowego.

B. Mechaniczny

Ruch ten wykorzystuje sprężynę, która musi być nawinięta ręcznie za pomocą korony, która znajduje się na obudowie. Gdy sprężyna powoli się rozwija, uwalnia energię, która napędza wskazówki zegarka. Zegarki, które są dobrze zbudowane, mogą działać nawet setki lat. Mechaniczne zegarki są dość drogie, ponieważ są skrupulatnie wykonane, często są to wręcz artystyczne cuda zegarmistrza.

C. Automatyczny

Zegarki automatyczne mają mechaniczne ruchy, które zawierają energię wytworzoną przez ramiona noszących, które wiją sprężynę. Oznacza to, że nie musisz codziennie nakręcać zegarka . Większość luksusowych i wysokiej klasy zegarków jest wyposażonych w tego typu mechanizm.

4. Rozmiar

A. Wielkość koperty:

Zegarek zdecydowanie musi dobrze wyglądać na ręku, ale jak do tego doprowadzić? Po prostu zobacz (zmierz) jak szeroki masz nadgarstek. Nie powinien on zajmować więcej niż 70 – 80% szerokości nadgarstka. Standardowym przedziałem średnicy jest 38 – 42 mm.

B. Długość paska:

Pasek zawsze powinien być dłuższy, niż minimalny wymagany do zapięnia zegarka. W przypadku bransoletek nie powinniśmy obawiać się lekkiego luzu, jednak zegarek nie powinien byćw stanie przesunąć się na naszej ręce o więcej niż pół centymetra. Niektórzy panowie lubią, gdy zegarek “wisi” na ręku – oczywiście każdy ma swój styl i gust, jednak ogólnie przyjęło się, że zegarek powinien pozostawać mniej więcej na swoim miejscu, niezależnie od ruchu ręki.