Chociaż większość z nas narzeka na swoje zbyt niskie zarobki staramy się w miarę możliwości odkładać choćby niewielkie sumy pieniędzy by w ten sposób budować sobie dodatkowe zabezpieczenie na nieprzewidziane wydatki lub na lepszy start w życie naszych dorastających dzieci. Do oszczędzania motywują nas szczególnie dzieci, dla których odkładamy największe kwoty, by zadbać o ich przyszłość. Od czasu afery z firmą Amber Gold podchodzimy jednak zdecydowanie bardziej sceptycznie do sposobów pomnażania swoich oszczędności. Zwracamy teraz szczególną uwagę na zabezpieczenia depozytów co oznacza, że zależy nam w tym samym stopniu na osiągnięciu możliwie największego zysku, z jednoczesną gwarancją zwrotu zainwestowanego kapitału.

Największą popularnością wśród klientów w dalszym ciągu cieszą się standardowe lokaty bankowe chociaż nie gwarantują już tak dużego zysku jak jeszcze kilka lat temu przed obniżką stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Na ich niesłabnącą popularność ogromny wpływ ma fakt, że po pierwsze ich założenie i prowadzenie nic nie kosztuje, a po drugie gwarantują osiągnięcie jakiegokolwiek, chociaż nie zawsze wysokiego zysku, który z góry jest nam znany. Klient nie ponosi więc żadnego ryzyka, a jego depozyty są chronione do kwoty 100 000 euro przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, co oznacza, że nawet w przypadku niewypłacalności instytucji finansowej otrzymamy zwrot zainwestowanego kapitału.

Równie dużą popularnością cieszą się także rachunki oszczędnościowe znajdujące się w ofercie zdecydowanej większości banków i Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo- Kredytowych. Banki również w tym przypadku oferują oprocentowanie tych środków z jednoczesną możliwością skorzystanie ze środków w dowolnym momencie. Oznacza to, że w odróżnieniu od lokat nie musimy deklarować się na jakiś określony czas „zamrożenia” środków. Rachunki pozwalają także na powiększanie nawet niewielkiego kapitału poprzez systematyczne odkładanie nawet niewielkich kwot. Decydując się na ulokowanie oszczędności na takim rachunku warto poszukać takiego, który będzie prowadzony bezpłatnie, będzie miał możliwie najwyższe oprocentowanie oraz najczęstszą kapitalizację odsetek.

Gwarancję zysku otrzymamy także w przypadku zdecydowania się na zakup obligacji. Najbezpieczniejszymi są obligacje rządowe, które stanowią swego rodzaju pożyczkę udzielaną naszemu państwu. Inwestować można także w obligacje zagraniczne, ale decydując się na nie warto wybierać takie kraje, które posiadają korzystną sytuację finansową. Po określonym czasie państwo odkupuje je od nas i wypłaca należne odsetki. Wadą obligacji jest niewątpliwie czas, na który trzeba zamrozić swoje środki- najczęściej jest to okres od 2 do 10 lat, a oprocentowanie jest tym wyższe o ile dłuższy jest okres inwestycji.

Wszystkie te sposoby oszczędzania charakteryzują się przede wszystkim tym, że są bardzo bezpieczne. Niezależnie od tego na co się zdecydujemy zawsze otrzymamy jakiś zysk, choćby niewielki. Są więc one przeznaczone dla osób, które nie są w stanie zaakceptować choćby minimalnego ryzyka utraty zainwestowanego kapitału.