Dwuatomowe cząsteczki tlenu – z tego składa się powietrze, którym oddychamy. Kiedy dochodzi do wyładowań elektrycznych lub promieniowania atomowego rozpadają się one na dwa atomy. Atomy te następnie reagują z tlenem cząsteczkowym i łączą się ze sobą. W ten sposób powstaje alotropowa odmiana tlenu: ozon. W odróżnieniu od tlenu ozon ma zapach. Można go wyczuć po przejściu bardzo gwałtownej burzy w sąsiedztwie niektórych urządzeń elektrycznych. Ozon został odkryty w roku 1840 przez szwajcarskiego chemika urodzonego w Niemczech Christiana F. Schönbein’a. Ozon jest bardzo silnym utleniaczem, który może być stosowany, jako środek do dezynfekcji. Funkcja, jaką pełni ozon w naszym codziennym życiu nie sprowadza się jedynie do odkażania. Obecny w górnych warstwach atmosfery pochłania promieniowanie ultrafioletowe chroniąc życie na Ziemi przed jego szkodliwym wpływem. Nad ozonem i jego właściwościami od wielu lat prowadzono liczne badania. Ich efektem są urządzenia zwane ozonatorami. Dzięki nim można wytworzyć ozon w zwykłych, a nie laboratoryjnych warunkach i wykorzystać jego właściwości między innymi do odgrzybiania klimatyzacji.
Jaka jest zasada działania ozonatorów samochodowych?
Ozonatory samochodowe wytwarzają ozon jedną z dwóch technik: wyładowań elektrycznych lub metodą ultrafioletową. Metoda pierwsza jest wykorzystywana zdecydowanie najczęściej. Pracujący, podłączony do prądu elektrycznego ozonator wytwarza wyładowania koronowe. Z tego typu wyładowania mamy do czynienia podczas burzy, kiedy niebo przecinają błyskawice. Pod wpływem tych wyładowań dwuatomowa cząsteczka tlenu ulega rozpadowi, a następnie łączy się z inną. W ten sposób w ozonatorze wytwarzany jest ozon.
Działanie ozonu
W chwili, kiedy naładowane cząsteczki ozonu zetkną się z grzybami, wirusami, bakteriami czy innymi drobnoustrojami, nastąpi reakcja chemiczna w wyniku, której zostaną one utlenione, czyli po prostu zginą. Mniej więcej po pół godzinie od zakończenia ozonowania cząsteczki ozonu, które pozostały z powrotem przyjmą formę czystego tlenu. Po upływie trzydziestu minut ozonu będzie już 50 procent mniej.
Zasady używania ozonatora samochodowego
Ozonowanie jest bezpieczną metodą usuwania zanieczyszczeń z klimatyzacji. Należy jednak pamiętać, że ozonowanie powinno być przeprowadzane najlepiej w pochmurny dzień. Oczywiście zabieg ozonowania można przeprowadzać także w słoneczne dni pod warunkiem, że auto będzie stało w zacienionym miejscu. Przed ozonowaniem nie musimy demontować znajdujących się w kabinie urządzeń typu GPS lub odbiornik radiowy. Pamiętajmy także, aby przed rozpoczęciem ozonowania pozamykać wszystkie okna w aucie oraz drzwi. Na czas ozonowania pozostajemy na zewnątrz samochodu.
Co zyskamy ozonując samochód?
Przede wszystkim usuniemy z wnętrza auta wszystkie brzydkie, nawet bardzo trudne do usunięcia zapachy. Oczyścimy także układ klimatyzacji z alergenów, zarodników pleśni i grzybów. Po ozonowaniu będzie ona także wolna od wirusów i bakterii. Skoro wiemy już, po co nam generator ozonu , to teraz pytanie – jak często powinniśmy go używać? Według ekspertów przynajmniej raz w roku.