Kiedy mówimy o starych grach komputerowych, należy wyraźnie wskazać, że wiele z nich ma swój początek w erze tak zwanych 8-bitowców. Ich największa popularność przypada jednak na czas 16-bitowców, czyli podczas tak zwanej czwartej generacji gier. Poniżej prezentujemy te gry, których czas świetności przypadł właśnie na czas 16-bitowców.

Metroid: Super Metroid

To gra, która pojawiła się w roku 1994. Co ciekawe, była to już trzecia gra z tej serii. Pierwszą wydano w roku 1986. przeznaczona była wówczas na konsolę NES. W wersji Game Boy ukazała się w roku 1991. Główną bohaterką gry jest Samus Aran posiadająca specjalne zdolności. Gracz sterując nią, eksploruje kolejne labirynty. Wszystko odbywa się w nieco tajemniczym, a tym samym niepokojącym klimacie. Akcja umiejscowiona jest na obcej dla bohaterki planecie. Była to jedna z lepiej ocenianych przez krytyków gier.

The Legend of Zelda: A Link to the Past

To gra, która swoją popularnością znacznie przerosła swoją poprzedniczkę przeznaczoną jeszcze na konsolę NES. Z pewnością przyczynił się do tego fakt, że była to jedna z niewielu gier przygodowych, które dostępne były na konsolę SNES. Na uwagę w tej grze zasługuje doskonałe połączenie elementów gry akcji z grą przygodową. Bez wątpienia jest to jeden z czynników, który przyczynił się do tak wielkiej popularności tej gry.

Dragon Quest

To gra, która największą popularność zdobyła w Japonii. Oczywiście nie była ona wydawana wyłącznie w Kraju Kwitnącej Wiśni.

Star Fox

To gra, którą wydano w roku 1993. Przeznaczona była na SNES. To jedna z wielu gier zręcznościowych, jakie w tamtym czasie cieszyły się ogromnym zainteresowaniem miłośników gier komputerowych. Głównym bohaterem gry jest pilot statku kosmicznego Floks McCloud. Zadaniem gracza jest obronienie Systemy Lylat przed Androssem. Co ciekawe, planowano wydanie gry Star Fox 2. Z uwagi jednak na nadchodzącą wielkimi krokami premierę Nintendo 64 projekt ten został wycofany.

F – Zero

To gra, która pojawiła się w 1991 roku. To typowa wyścigówka. Gracz kieruje jednak futurystycznymi pojazdami, które są zdolne osiągać prędkość wynoszącą nawet 900 km/h. Plusem gry była jej wyjątkowa szybkość, co na tamte czasy było naprawdę czymś wyjątkowym. Gra stanowiła inspirację dla twórców wielu innych gier o charakterze wyścigowym.

Final Fantasy

To prawdziwy klasyk wśród gier komputerowych. Już na początku lat dziewięćdziesiątych gra ta cieszyła się ogromną popularnością. Doczekała się kilku wydań, z których każde zdobywało uznanie milionów graczy.

Kiedy zestawimy stare gry komputerowe z tymi, w które grać możemy obecnie, uwagę przykuwa przede wszystkim dość oszczędna grafika. Nie oznacza to jednak, że te gry były gorsze. W dalszym ciągu nie brakuje osób preferujących właśnie 8- oraz 16-bitowe gry, które w ich ocenie mają naprawdę wielką wartość. Nie można przy tym zapominać, że gdyby nie te stare gry, z pewnością nie mielibyśmy dzisiaj gier wzbudzających zachwyt swoją grafiką. Wszyscy ci, którzy uważają siebie za miłośników starych gier oraz ci, którzy chcieliby je poznać nieco bliżej, powinni odwiedzić serwis www.abandoned.pl. Poświęcony jest on właśnie starym grom komputerowym.