Zdrowie to podobno jedna z niewielu rzeczy, które nie można wycenić. Bo jak można stwierdzić ile jest zdrowie warte, jeżeli każdy ma tutaj inne odczucia i w każdym przypadku jest to kwestia indywidualna. A zresztą nawet najbogatszy człowiek świata, w przypadku choroby nieuleczalnej, nie ma najmniejszych szans na uleczenie. I może on wydać swoje wszystkie pieniądze, a i tak zdrowia nie odzyska.

Ponieważ zdrowia nie możemy kupić, należy robić wszystko aby nie zachorować. I chociaż czasami na chorobę nie mamy wpływu, to jednak zawsze możemy minimalizować ryzyko jej wystąpienia. Można to robić na wiele sposobów, ale przede wszystkim musimy postawić na aktywny tryb życia a także zdrowe jedzenie.

Na czym ma więc polegać aktywny tryb życia? Przede wszystkim nie możemy się „zasiedzieć”. Wiele osób po powrocie z pracy, zasiada na sofie przed telewizorem i w ten sposób spędza wiele godzin. Jak takie osoby twierdzą, tak się najlepiej regenerują, ale jest to bardzo złudne. Gdy tak leżymy, praktycznie nie spalamy kalorii, które zostały przez nasz organizm przyjęte przez cały dzień. Tłuszcz, cukry, szkodliwe substancje odkładają się przez to w naszym organizmie i mogą powodować różnego rodzaju schorzenia. Powinniśmy chociaż przez 30 minut każdego dnia ćwiczyć w przeróżny sposób. Może to być spacer, jazda na rowerze, gry zespołowe. Ważna jest każda aktywność fizyczna, która pozwala spalać niepotrzebne składniki z naszego ciała.

Drugim ważnym czynnikiem wpływającym na stan zdrowia jest odpowiednia dieta. Powinniśmy dostarczać do naszego organizmu jak najwięcej „dobrych” składników, które znajdują się np. w owocach czy warzywach. Oczywiście nie musimy sobie wszystkiego odmawiać, ale wstrzemięźliwość jest tu wskazana.

Powinniśmy się też często badać swoje ciało, gdyż wczesne wykrycie chorób pomaga z nimi walczyć. Po zastosowaniu tych wszystkich zaleceń, ryzyko naszego zachorowania z całą pewnością spadnie. A przecież właśnie o to chodzi, by w zdrowiu przeżyć jak najdłużej.