Chcesz założyć własną firmę? Jesteś zmęczony pracą dla kogoś? Własny biznes to duża satysfakcja, to możliwość samorealizacji. Zanim jednak zaczniemy realizować pierwsze zlecenie dla naszych klientów musimy dopilnować wszelkich kwestii formalnych.

Zakładanie firmy – niezbędna dokumentacja

Zakładanie działalności gospodarczej wiąże się z dopilnowaniem kilku podstawowych formalności. Przede wszystkim dobrze jest jeśli dysponujemy własnym kapitałem tzw.” wkład własny” jest bardzo istotny. Powinien wynosić co najmniej 5 tysięcy złotych. Następnie Rezerwujemy nową firmę w Urzędzie Gminy/Miasta. Następnie musimy uzyskać wszelkie ważne pozwolenia. Jest to szczególnie ważne jeśli zakładamy firmę i musimy wynajmować pomieszczenia na biuro czy magazyny. Potrzebne jest także wtedy gdy prowadzimy działalność pedagogiczną związaną między innymi z opieką nad dziećmi.

Do założenia działalności potrzebny jest nam także numer REGION. Jego uzyskanie można trochę potrwać – musimy czekać na decyzję ważnych organów. W dalszej kolejności musimy wyrobić pieczątkę firmową oraz założyć konto bankowe. Rachunek warto otworzyć w banku do, którego mamy pełne zaufanie. Najlepiej wybrać bank z jakim już jesteśmy już związani, bo np. prowadzimy w nim prywatne konto bankowe. Najbezpieczniej wybrać bank z tzw. tradycjami. Wybór banku jest istotny chociażby z tego powodu, że właśnie przez wybraną organizację finansową będziemy realizowali wszystkie transakcje.

Koniecznie musimy zgłosić naszą działalność do ZUS. Jeśli zatrudniamy pracowników musimy w zeznaniu poinformować o ilości zatrudnionych osób. Na samym końcu informujemy o założeniu firmy Państwową Inspekcję Pracy.

Formalności jest dosyć dużo – jeśli jednak wszystkiego dopilnujemy i dotrzymamy wszystkich ważnych terminów będziemy mogli bez większych problemów zaczynać naszą nową przygodę zawodową – przygodę pełną ciekawych, niesamowitych, ambitnych wyzwań, która może dla nas zakończyć się dużym sukcesem.