Jak pokazują badania prawie każdy z nas czasami marzy aby posiadać własną działalność gospodarczą. Wielu z nas wyobraża sobie że oznacza to spanie do południa elastyczny czas godzin pracy i w ogóle same pozytywy. Oczywiście w kilu procentach działalności tak to wygląda – na przykład uprawiając wolny zawód tłumacza gdy robimy jedno duże zlecenie na które mamy określoną ilość czasu to bez problemu możemy wyznaczyć sobie godziny pracy w najlepszy sposób jaki nam pasuje – przykładowo może to być praca w nocy czy też możemy podzielić sobie naszą pracę na kilka porcji i pracować po prostu w przerwie wykonywania innych obowiązków domowych.

Aby otworzyć działalność gospodarczą polegającą na tłumaczeniach nie trzeba posiadać do tego jakichś gigantycznych środków pieniężnych – jednak takich zawodów tego typu działalności jest zaledwie kilka procent. Zdecydowana większość początkujących przedsiębiorców zmaga się natomiast z innym problemem – chodzi oczywiście o źródło finansowania naszych inwestycji. Oczywiście zupełnie inaczej rzecz wygląda jak zwalniamy się z pracy aby rozpocząć naszą działalność gospodarczą i posiadamy pewne oszczędności dzięki czemu w bardzo szybkim tempie jesteśmy w stanie poczynić inwestycje które spowodują, że bardzo szybko będziemy mogli rozpocząć naszą działalność gospodarczą. Zupełnie inaczej rzecz się przedstawia jeśli należymy do mało zacnego grona osób bezrobotnych i w dodatku nie posiadamy żadnych oszczędności które mogli byśmy przeznaczyć na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Oczywiście w przypadku osób bezrobotnych praktycznie nie mamy szans na kredyt bankowy a pożyczanie pieniędzy w para bankach może skończyć się dla nas tragicznie gdyż odsetki oraz wszystkie poboczne koszta tego typu kredytów po prostu nas zjedzą.

W takiej sytuacji na pewno lepiej zastanowić się czy jesteśmy gotowi na rozpoczęcie działalności gospodarczej czy może faktycznie będzie odpowiedzialnej pójść do pracy odłożyć trochę pieniędzy i spróbować ponownie za jakiś czas. Co prawda istnieją formy wsparcia osób chcących rozpocząć własną działalność gospodarczą – przykładowo mogą to być jednorazowe środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej które bez problemu możemy dostać w urzędzie pracy ale zakres możliwości wydatkowania tych środków jest bardzo wąski i zdecydowanie nie pozwoli nam ich wydać na ubezpieczenie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych podatki czy też wynajem lokalu o opłaceniu pracownika już nie wspominając.