Często zachodzi potrzeba wysłania do internetu jakiegoś zdjęcia. Czasem jest to zdjęcie z wakacji, czasem zdjęcie potrawy na blog kulinarny, a czasem zdjęcie monitora zepsutego komputera na forum, gdzie specjaliści pomogą ci go naprawić. Jednak praktycznie zawsze, przed wysłaniem zdjęcia do internetu trzeba je jakoś przerobić. Wykadrować, poprawić kolory itp. W skrócie mówiąc – obrobić. Szukasz więc wtedy najróżniejszych aplikacji do obrabiania grafiki. Ale programy, to nie wszystko, trzeba też umieć z nich korzystać i wiedzieć co chcemy zrobić.

Podstawową sprawą jest kadrowanie. Jeśli nie jesteśmy zaawansowanymi fotografami potrafiącymi kadrować zdjęcia wprost obiektywem aparatu, to musimy to robić ręcznie, już na komputerze. Kadrowanie to prosta sprawa i taką opcję mają praktycznie wszystkie programy do obróbki zdjęć. Wystarczy zaznaczyć interesujący nas fragment i zrobić z tego nowe zdjęcie, lub przyciąć już istniejące. Poprawa kolorów, to troszkę bardziej zaawansowana sprawa. Zazwyczaj samemu nie polepszymy zbyt dużo, ale warto się tutaj zdać na automatyczne funkcje większości aplikacji. Bardzo dużo z nich posiada taką opcję jak „automatycznie popraw kolory”.

Zawsze możemy cofnąć ostatni ruch, więc warto spróbować Jeśli dodajemy zdjęcie twarzy, czasami konieczne jest redukcja efektu czerwonych oczu. Jest to tak popularny defekt fotografii, że większość programów do obróbki grafiki ma taką opcję wbudowaną i często działa ona automatycznie. Efekty są czasami zadowalające, a czasami nie. Trzeba pokombinować, albo ręcznie, albo zmienić program. Po takich zabiegach nasza grafika, czy zdjęcie jest już praktycznie gotowa do publikacji. Nie będziemy się wstydzić pokazać naszego dzieła.