Katalog stron internetowych to wykaz stron internetowych,które są posegregowane według kategorii tematycznych. Możemy spotkać się z katalogami wielotematycznymi, w jakich można reklamować każdą stronę, katalogi firm, do jakich swoje propozycje mają możliwość dodawać tylko podmioty prowadzące firmę, a także branżowe katalogi, ukierunkowane na konkretne działy.

Katalogi stron mogą być płatne lub darmowe. Ponadto katalogi dzielą się na moderowane i niemoderowane. Serwisy które ktoś sprawdza to bardzo dobre wyjście, ponieważ praktycznie każdy wpis jest weryfikowany przez administratorów, przez co akceptowane są tylko porządne portale. Katalog stron WWW jest stosowany także do podniesienia swojej pozycji. Samo pozycjonowanie, mówiąc w dużym skrócie, polega na osiągnięciu i podtrzymywaniu wysokiej pozycji naszej strony w wyszukiwarkach internetowych.

Praktycznie każdy wpis opublikowany w tego typu spisach stron ma odnośnik, przez co wzrasta wartość danego serwisu i jego miejsce w wyszukiwarkach. Pamiętać należy podczas katalogowania, aby zmieniać używane linki, przez co internetowa wyszukiwarka będzie je widzieć jako dobre i ich nie odrzuca. Publikując swoje strony powinno się pamiętać także o tym, aby zapewnić odpowiednie opisy, nie publikowane wcześniej w pozostałych spisach stron.