W dzisiejszych czasach możemy zauważyć coraz wyraźniejszą tendencję ludzi do dbania o zdrowie. Składa się na to przestrzeganie zdrowej diety, aktywność fizyczna, a także oczyszczanie powietrza. Zwłaszcza w tym ostatnim bardzo pomaga nowoczesna technologia, a konkretnie oczyszczacze powietrza.

Oczyszczacz powietrza, a głośność

W zasadzie wszystkie urządzenia oczyszczające powietrze emitują jakieś dźwięki. Najczęściej różnego rodzaju odgłosy są efektem pracującego silnika. Oczywiście w przypadku każdego modelu natężenie hałasu jest nieco inne. Najczęściej każdy producent określa głośność pracy urządzenia, a średnia wynosi około 45 decybeli. Z pewnością wartość ta większości ludzi nic nie mówi, dlatego warto wyjaśnić, że jest to dźwięk odrobinę głośniejszy od kropli deszczu uderzającej o podłoże. Dlatego też oczyszczacz powietrza nie powinien przeszkadzać śpiącemu niemowlakowi czy domowym zwierzętom. O ile jednak najlepsze oczyszczacze powietrza są niemal bezgłośne, o tyle niższej jakości urządzenia mogą być bardzo hałaśliwe.

Nowoczesność w niewielkim urządzeniu

Obecnie coraz bardziej popularna jest funkcja sterowania urządzeniem przy pomocy sieci Wi-Fi. Najczęściej jest do tego potrzebna aplikacja, inna dla każdego urządzenia. Dzięki dostępności sieci Wi-Fi możemy między innymi mierzyć poziom zanieczyszczenia w pomieszczeniu i sterować programami oczyszczania powietrza. Najlepsze oczyszczacze powietrza posiadają tak zwaną funkcję auto, która polega na dokonywaniu pomiarów w danym pomieszczeniu, a następnie automatycznym dobieraniu odpowiedniego programu do niwelowania danego stężenia zanieczyszczeń. Wszystko to odbywa się automatyczne, a użytkownik nie bierze udziału w całym procesie. Z pewnością jest to komfortowe rozwiązanie, gdyż istnieje możliwość oczyszczania powietrza w nocy lub w czasie obecności w pracy.

Działanie oczyszczacza

Pamiętajmy, że jeżeli chodzi o skuteczność działania oczyszczacza powietrza, ogromne znaczenie ma układ i wielkość pomieszczeń. Ściana to dla tego urządzenia ogromna przeszkoda, której nie jest w stanie pokonać. Jeżeli w mieszkaniu jest wiele oddzielnych pomieszczeń, konieczny może być zakup kilku oczyszczaczy powietrza. Oczyszczanie powietrza wg Łukasza bez wątpienia jest niezwykle istotne dla zdrowia, jednak urządzenia czyszczące mogą również ciekawie urozmaicić wnętrze. Warto zatem dokładnie przemyśleć wybór odpowiedniego modelu, tak aby wkomponował się w styl wystroju pomieszczenia. Miejsce umiejscowienia również jest ogromnie ważne. Powinniśmy usytuować urządzenie w takim miejscu, aby znajdowało się ono blisko kontaktu, a kable nie powodowały ciągłego potykania się. Działanie oczyszczacza powietrza polega na zasysaniu, filtrowaniu i wypuszczaniu powietrza. Urządzenie to ma za zadanie zatrzymywać różnorodne zanieczyszczenia, jednak to, jakie cząstki pochłania, zależy od rodzaju użytego filtra.

Rodzaje filtrów do oczyszczaczy powietrza

Oczyszczacze powietrza z reguły są wyposażone w co najmniej trzy filtry. W pierwszej fazie oczyszczania powietrze przechodzi przez filtr przedwstępny. Jego zadaniem jest zatrzymywanie największych zanieczyszczeń. Ochroni nas to przed zużywaniem się następnych filtrów, gdyż w pierwszym etapie pochłaniane są włosy, kurz oraz sierść zwierząt. Wstępnie oczyszczone powietrze trafia do filtru HEPA, gdzie następuje pozbywanie się drobnych cząsteczek. Następnie powietrze zostaje przewiane i trafia do filtra węglowego, który odpowiedzialny jest za pochłanianie zapachów. To idealnie rozwiązanie dla osób, które palą papierosy lub posiadają zwierzęta domowe. Warto podkreślić, że żywotność filtrów jest dosyć niska, dlatego wymagają one regularnych wymian. Bardziej nowoczesne urządzenia wyposażone są dodatkowo w filtr jonowy, którego głównym zadaniem jest emitowanie dużej ilości jonów ujemnych.

Oczyszczanie powietrza wg Łukasza to proces, który wpływa korzystnie na nasze zdrowie, a tym samym również na samopoczucie. Mało kto zdaje sobie sprawę, jak wiele zanieczyszczeń, w tym patogenów, takich jak bakterie i wirusy, unosi się w powietrzu w naszych mieszkaniach.