Kupowanie mieszkania tylko wydaje się „bułką z masłem”. Perspektywa zmienia się, kiedy sami musimy podjąć decyzję, gdzie zamieszkać. Kryteriów wyboru mieszkania jest wiele – cena, lokalizacja, wielkość, stan, i tym podobne. Bardzo rzadko wiemy też od razu, czego dokładnie szukamy i jakie jest to wymarzone, jedyne mieszkanie. Nad tym warto zastanowić się jeszcze przed przystąpieniem do poszukiwań, ale już po zorientowaniu się, jakie są nasze limity kredytowe.

Żeby jednak pomóc w wyborze mieszkania, wybraliśmy takie cechy mieszkań, które są wspólne dla wszystkich idealnych przysłowiowych czterech ścian. Trzeba jednak pamiętać, że każdy ma inne priorytety, które powinny być wzięte pod uwagę przy wyborze mieszkania. Między innymi dzieci, praca, uczelnia czy czyste powietrze. Czym charakteryzuje się więc mieszkanie idealne?

Jest wygodne

Nie ma co się oszukiwać – lubimy strefę komfortu. Nie warto więc z niej rezygnować, zwłaszcza w domu, który powinien być miejscem na odpoczynek i relaks. Dlatego przede wszystkim mieszkanie powinno być wygodne. Jednym z aspektów wygody jest jego… położenie. Jeśli nie lubimy wychodzić po schodach – szukajmy mieszkania na niższych piętrach lub w blokach z windą, a jeśli uwielbiamy widoki – mieszkania na wyższych kondygnacjach budynku to będzie właśnie to, czego szukamy.

Wygodne musi być również w użytkowaniu, a to znaczy, że będzie pomagało zachować prywatność, czyli pokoje (jeśli będzie ich więcej) będą nieprzechodnie i każdy domownik będzie miał swój kąt. To samo dotyczy kuchni, która w najlepszym wypadku jest osobnym pomieszczeniem. Możliwa jest również sytuacja, w której w mieszkaniu jest salon z aneksem kuchennym. Część gdzie robi się obiad powinna być jednak oddzielona wyspą lub ścianką działową.

Znajduje się w dobrej lokalizacji

Lokalizacja to przede wszystkim dostęp do komunikacji miejskiej, szkół, sklepów i usług. Im będą bliżej, tym większy plus dla mieszkania. Do dobrego zlokalizowania zalicza się jednak również bliskość terenów rekreacyjnych i parków (zwłaszcza w przypadku posiadania dzieci). A jeśli chcemy prowadzić życie domowe nieco dalej od zgiełku wielkiego miasta, im spokojniejsza okolica tym lepiej. Nie każdy lubi mieszkać przy głównych arteriach, po których nawet w nocy głośno przemieszczają się samochody.

Mieszkanie idealne będzie również znajdowało się z dala od zakładów przemysłowych, spalarni śmieci czy oczyszczalni, które mogą zanieczyszczać powietrze nieprzyjemnym zapachem.

Nie wymaga stałych nakładów finansowych

To cecha, którą mogą się pochwalić głównie mieszkania z rynku wtórnego. Nikt nie chce pakować się w kupno mieszkania, które co chwilę, jak stary samochód, będzie zaskakiwało koniecznością napraw. Tu stara instalacja elektryczna, tam zepsuty kaloryfer albo pleśń na ścianie… najlepiej tego uniknąć.

Jest przestronne i jasne

Każda osoba czuje się dużo lepiej w pomieszczeniach, które są przestronne i dobrze oświetlone. Takie mieszkanie wydaje się też optycznie większe i… po prostu przyjemniejsze w codziennym w nim przebywaniu.