Regularne badania ginekologiczne – czy są potrzebne?

Czy regularne badania ginekologiczne są potrzebne? Na pewno tak, ponieważ dzięki nim wykrywany jest rak piersi, sprawdzany jest ogólny stan zdrowia kobiety, a pacjentka jest zabezpieczona przed schorzeniami lub odpowiednio leczona. Ginekolog jest jednym z najważniejszych specjalistów dla każdej kobiety.

Wskazówki dotyczące pierwszej wizyty u ginekologa

Pacjentka powinna zabrać na pierwszą wizytę dowód osobisty, numer ubezpieczenia społecznego. Czasami niezbędna jest próbka moczu, więc pacjentka powinna odpowiednio dużo płynów wypić przed badaniem. Pacjentka ma prawo prosić, aby pielęgniarka została w pokoju podczas badania dla komfortu pacjentki. Nie jest to obowiązek, ale można o to poprosić. Każda kobieta, która ukończyła 16. rok życia raz w roku powinna odwiedzić ginekologa. Regularne wizyty u ginekologa przedłużają życie i zapobiegają poważniejszym problemom zdrowotnym.

Kobieta powinna szczerze informować ginekologa o problemach zdrowotnych. Nie może zatajać informacji. Od szczerości zależy diagnoza oraz leczenie – jeśli takie będzie potrzebne. Podczas badania waginy można ustawić lusterko tak, aby widzieć to samo, co lekarz. Niektóre pacjentki życzą sobie tego.
Pacjentka nie powinna kwestionować zaleceń lekarza i powinna wykonać wszystkie niezbędne badania, dzięki którym postawione zostaną prawidłowe diagnozy.
Niektóre badania mogą wywołać niewielkie krwawienie, dlatego pacjentka powinna mieć przy sobie kawałek gazu lub podpaskę. Może też poprosić o takie materiały lekarza.

Zawsze należy się upewnić, które badania są realizowane w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, a za które należy zapłacić dodatkowo.
Pacjentka ma prawo pytać, dowiedzieć się o wszystkim, ponieważ jej zdrowie jest najważniejsze. W końcu chodzi o jej życie i zdrowie, powinna zatem o nie jak najlepiej zadbać.

 

Mieszkasz w Warszawie? Umów się online na wizytę do lekarza ginekologa.