Tak chętnie odwiedzana przez Polskich turystów, staje się krajem coraz bardziej atrakcyjnym i dla piechurów, i dla tych, których fascynują piękne miasta. Słowacja jest też atrakcyjnym kierunkiem wycieczki dla tych, którzy chcą nacieszyć się widokiem wspaniałych perełek dawnej architektury. Jakim obiektom warto się uważniej przyjrzeć? Jakie atrakcje są szczególnie polecane miłośnikom sztuki przez te biura podróży, które od lat zajmują się organizacją wypraw na teren Słowacji?

Dumą Słowacji są m. in. jej romańskie i gotyckie budowle. Miłośnicy sztuki romańskiej z pewnością nie będą tym krajem rozczarowani – szczególnie w chwili, gdy w programie ich wycieczki znajdzie się czas na wizytę w Kapitule Spiskiej i tutejszym kościele, którego historia sięga XIII wieku. Inną perełką romańskiej architektury, której warto poświęcić nieco więcej uwagi, jest rotunda św. Andrzeja w Kreminicy. A co ze sztuką gotycką? Wiele ciekawych świątyń wzniesionych w tym stylu można ujrzeć w trakcie wycieczki po terenach Liptowa oraz Spisza. Zabytkami, którym polskie biura podróży organizujące wyprawy na teren Słowacji poświęcają najwięcej uwagi, są zamki – piękne średniowieczne budowle, których zwiedzanie dla każdego z nas może się stać wspaniałą przygodą.

Zamek Spiski oraz Zamek Trenczyński są tu obiektami najsłynniejszymi, warto jednak pamiętać, iż zamków godnych polecenia jest na terenie Słowacji znacznie więcej. Warto też pamiętać, że i sztuka renesansu jest na terenie tego kraju godnie reprezentowana. Jednym z najciekawszych jej przykładów jest ratusz w Bardiowie, atrakcji tego typu nie brak też w Lewoczy. Kto w czasie wycieczki po Słowacji zajrzy do Bańskiej Bystrzycy, ten będzie mógł ujrzeć wiele ciekawych fortyfikacji, wzniesionych właśnie w stylu renesansowym.