Organizacja ślubu i wesela wiąże się z koniecznością podjęcia wielu, często niełatwych decyzji. W przypadku tortu, na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że sprawa jest prosta, jednak po dokładniejszym zgłębieniu zagadnienia, jak to zwykle bywa, wszystko się komplikuje. Okazuje się bowiem, że na rynku dostępne jest kilka rodzajów ciast weselnych w niezliczonych smakach, kolorach i o zróżnicowanych rodzajach zdobień. I jak tu wybrać ten właściwy…

 

Symbolika

Tort ślubny to nie tylko słodki deser. To symbol dostatniego i szczęśliwego życia młodej pary, a jego krojenie to jeden z ważniejszych punktów każdego wesela. Pierwszy kawałek młodzi wykrawają wspólnie, częstując się nim nawzajem, a to jak ta czynność przebieg,a ma nam dużo powiedzieć o przyszłości małżeństwa. Jak więc widać, sprawa jest poważna i warta należytego potraktowania.

 

Rodzaje tortów

Na początek dobrze jest się zapoznać z podstawowymi rodzajami tortów ślubnych. Najbardziej klasyczny wybór to bez wątpienia tort angielski. Rozpoznajemy go po tym, że pomiędzy piętrami nie ma przerw, ale ułożone są one jedno na drugim. Całość może być udekorowana kwiatową kaskadą i zwieńczona figurką, co daje bardzo elegancki efekt końcowy.

Kolejna, również bardzo popularna opcja to torty piętrowe, ustawione na ozdobnym stelażu. Taka konstrukcja gwarantuje lżejszy, subtelniejszy wygląd, a ponadto daje możliwość urozmaicenia smakowego – każde piętro może być w innym smaku.

Trzecia ewentualność to tzw. “nagie torty”, czyli naturalne, bez dodatkowych lukrów i zdobień. Do ich dekoracji używa się wyłącznie świeżych owoców i sezonowych kwiatów, co zapewnia minimalistyczny i stylowy efekt końcowy.

 

Wgląd

Wygląd, styl i kolor tortu weselnego powinien pasować do charakteru całego wydarzenia i współgrać z ewentualnym motywem przewodnim. Dobra wiadomość jest taka, że jeżeli chodzi o tę kwestię, to obecnie mamy właściwie nieograniczone możliwości. Na rynku działa wiele cukierni specjalizujących się w artystycznym pieczeniu i zdobieniu tortów, które z pewnością sprostają oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających klientów. A co jeżeli brakuje nam pomysłu? Nie ma co panikować, wystarczy sięgnąć do katalogów i stron internetowych o tematyce ślubnej, takich jak serwis modnewesele.com, a tam z pewnością znajdziemy jakąś godna uwagi inspirację.

 

Dodatkowo zaproszenia – gotowe czy ręcznie robione

Możemy rzecz jasna zamówić gotowe zaproszenia, ale jeżeli chcemy być naprawdę oryginalni warto wykonać je osobiście. Takie rozwiązanie jest nie tylko gwarantem nieszablonowości, ale też daje szansę na zaoszczędzenie całkiem pokaźnej sumki. Trzeba jednak pamiętać, że wymaga to sporej dawki kreatywności, wolnego czasu, cierpliwości, pomysłowości i zmysłu estetycznego.

 

Dodatkowe wskazówki

Wybierając zaproszenia ślubne warto zapoznać się z panującymi w danym sezonie trendami. W tym celu najlepiej skorzystać z informacji zawartych na portalach poświęconych tematyce weselnej, takich jak modnewesele.com. Do najmodniejszych ostatnio wzorów zaproszeń należą klasyczne (monochromatyczne i oszczędne, wykonane na papierze włoskim lub czerpanym), wzory z koronką, w stylu ludowym lub ze zdjęciem pary młodej.