Dług publiczny Polski przekroczył już bilion złotych czyli innymi słowy tysiąc miliardów. Jest to mniej więcej trzy krotność rocznych wydatków budżetu państwa a jego stosunek do produktu krajowego brutto wynosi około pięćdziesięciu pięciu procent. Czy można zadłużać się w nieskończoność Tak na prawdę można zadłużać się do puty do puki skarb państwa jest w stanie ten dług na bieżąco obsługiwać – a więc płacić terminowo raty kredytu (spłacać obligacje) wraz z odsetkami.

Należy pamiętać że im bardziej wiarygodnym krajem jesteśmy im niższą mamy inflację oraz wyższy wzrost gospodarczy tym oprocentowanie naszych obligacji jest niżna i pokusa ze strony rządu do jeszcze większego zadłużania się jest co raz to większa. Oczywiście powodem takiego stanu rzeczy jest kalendarz wyborczy – partie rządzące zazwyczaj bardziej zadłużają się w drugiej połowie kadencji gdy zbliżają się wybory chcą po prostu spełnić jak najwięcej zachcianek potencjalnego elektoratu.

Niestety nie doczekaliśmy się na tyle odpowiedzialnego rządu który wzorem Niemiec lub też Wielkiej Brytanii przyjął by ustawę o zakazie zadłużania się lub ograniczenia zaciągania nowych długów do np: wysokości połowy rat kapitałowych oraz odsetek – czyli sumie tego co musimy rok rocznie spłacać a jest tego znacznie ponad czterdzieści miliardów złotych rocznie.