Czy kiedy otwierasz szafę z solennym postanowieniem, że dziś wyrzucisz wszystkie niepotrzebne ubrania i zostawisz tylko te, w których naprawdę chodzisz, to już po kilku minutach przechodzi ci zapała z powodu sentymentu jakimi darzysz poszczególne egzemplarze? Innym powodem dla którego może być ciężko zdobyć się na wyrzucenie choć jednego stroju jest wmawianie sobie, że będziemy to nosić kiedy schudniemy. Jednakże przecież do tego czasu może się zmienić moda, pod warunkiem, że w ogóle zgubimy kilogramy, których chcemy się pozbyć. Te i inne czynniki nie pozwalają nam zrobić czystki w szafie, jednakże można poradzić sobie z tym problemem patrząc na swoja szafę trzeźwo i bez emocji.

 

Oceniaj realnie i wyrzucaj

 1. Czy pasuje do reszty ubrań?
  Jeżeli nie, wybór jest prosty. Strój może trafić do sprzedaży, możesz przeznaczyć go do oddania, albo po prosty wyrzucić.
 2.  Kiedy ostatnio miałam to na sobie?
  Jeżeli nie nosiłyśmy tego stroju przez ostatni rok, to istnieje naprawdę niewielkie prawdopodobieństwo, że kiedykolwiek to założymy. Można jeszcze spróbować powiesić taki element garderoby na widocznym miejscu w szafie. Jeżeli przez kolejny tydzień nie uda nam się go zastosować w żadnej stylizacji, powinien wylądować w koszu.
 3.  Czy kupiłabym to ponownie?
  Wyobraź sobie, że spacerujesz po sklepie i nagle oczami wyobraźni widzisz tę konkretną rzecz, nad której przydatnością się zastanawiasz. Kupiłabyś ją ponownie bez wahania? Podoba Ci się i rzeczywiście ją nosisz? Jeżeli odpowiedź brzmi „nie”, nie ma wymówek przed pozbyciem się stroju
 4. Czy nosząc daną rzecz czuję się ładna i zgrabna?
  Nie trzymaj w szafie rzeczy, które są na Ciebie za małe czy za duże, albo po prostu mają fason czy krój w którym dobrze się nie prezentujesz. Bez żalu możesz to wyrzucić.
 5. Czy rzecz jest zniszczona?
  Tuta chyba nie trzeba nic dodawać. Mocno podniszczony element garderoby nie powinien mieć miejsca w Twojej szafie.