Makijaż możemy wykonać na wiele sposobów, używając do tego celu rozmaitych akcesoriów. Jednak użycie pędzli zapewnia nam największą swobodę i precyzję. A jeżeli chemy zajmować się makijażem profesjonalnie, to zestaw porządnie wykonanych pędzli jest nam niezbędny. Najważniejszym i podstawowym pędzlem, który powinniśmy posiadać jest pędzel do nakładania pudru. Dobrze gdy jest on duży i puszysty, o okrągłym przekroju. Kolejnym ważnym pędzlem jest pędzel do aplikacji różu. Jego kształt jest zazwyczaj lekko ścięty z jednej strony, choć nie jest to regułą.

Warto zainwestować również w pędzel do nakładania podkładu. Powinien być płasko, bądź ukośnie ścięty, o gęstym ciasno zbitym włosiu. Przyda się nam również pędzel do bronzera. Najczęściej spotykane są szerokie, o sztywnym włosiu, równo ścięte.Do aplikacji rozświetlacza dobrze mieć niewielki pędzel o dość luźno zbitym włosiu, który będzie równomiernie rozprowadzał mgiełkę produktu na twarzy.

Do makijażu oczu przyda nam się pędzel do nakładania cienia na powiekę, tzw. koci języczek. Płaski i krótki.Ważnym pędzlem pozwalającym wykonać idealny makijaż oczu jest pędzel do cieniowania. Jest on gęsty, miękki, lekko spłaszczony, o stożkowatym kształcie.

Do precyzyjnego wykonania makijażu oka, bądź też w przypadku małych oczu przyda nam się mały pędzelek, przy pomocy którego dotrzemy do kącików oka. Kolejnym przydatnym pędzlem jest pędzel do eye linera. Jest on cienki, spiczasty i sprężysty, pozwala na wykonanie idealnie równej kreski. Pędzel do makijażu ust przyda nam się zwłaszcza gdy malujemy na szerszą skalę. Jego włosie powinno być sztywne i krótkie, żeby precyzyjnie
obrysować kontur ust.

Jeżeli zajmujemy się makijażem zawodowo powinniśmy posiadać po kilka z pędzli określonego rodzaju. Warto jest także eksperymentować z nowymi kształtami, a także wykorzystywać pędzle niezgodnie z ich przeznaczeniem deklarowanym przez producenta. W makijażu nie ma sztywnych reguł. Liczy się nasza wygoda i końcowy efekt.