Decydując się na zlewozmywak mamy do dyspozycji duży wybór asortymentu – różne materiały, typy, kolory i wymiary. Dokonując wyboru zlewozmywaka kierujemy się z reguły jego funkcjonalnością, wyglądem oraz rodzajem montażu. Najpopularniejsze są zlewozmywaki zrobione z nierdzewnej stali, kompozytów mineralno-żywicznych oraz stali emaliowanej.

Za to zlewozmywaki ceramiczne i z tworzyw sztucznych są dużo mniej popularne. Sposób w jaki montuje się zlewozmywak uzależniony jest od tego, jaki rodzaj szafek kuchennych mamy, najpopularniejsze są zlewozmywaki które nakłada się na szafki oraz zlewozmywaki do montażu w wyciętym w blacie otworze. Nakładane zlewozmywaki nie mają zbyt dużej liczby wzorów. Powodem tego jest fakt że zlewozmywak taki musi całkowicie być położony na górze szafki, a te z reguły mają standardowe rozmiary. Za to zlewozmywaki które montuje się w blatach posiadają dużo bardziej zróżnicowany wybór kształtów. Ponieważ montaż ich polega na wycięciu otworu w blacie roboczym na podstawie szablonu i w nim montuje się zlewozmywak, to producenci mają tu dużo więcej możliwości. Z tego powodu poza kwadratowymi czy prostokątnymi zlewozmywakami spotykane są także o nieregularnych kształtach i okrągłe.

Ostatnio coraz częściej kupujący podejmują decyzję o zakupie narożnych zlewozmywaków, zaprojektowanych w taki sposób, żeby były możliwe do zamontowania w kuchennym rogu. Znacznie rzadziej spotykane są zlewozmywaki do podwieszania pod spodem blatu, gdyż potrzebują one odpornych na wodę blatów, przykładowo z kompozytów, ceramiki czy kamienia.