CV to obecnie podstawowy dokument jaki osoba starająca się o pracę ma obowiązek przedstawić potencjalnemu pracodawcy. Życiorys, jak również list motywacyjny to swoisty podstawowy pakiet każdego bezrobotnego – pakiet dokumentów, które musi mieć zawsze pod ręką.

Kiedyś, by przygotować kilka tego typu zestawów (aplikując u kilku podmiotów) trzeba było poświęcić sporo czasu aby sporządzić odręcznie zarys według określonego schematu, a następnie go wypełnić stosowną już treścią. Dziś przygotowanie CV to żadne wyzwanie – wystarczy skorzystać z internetowej wyszukiwarki aby w kilka chwil znaleźć czy to życiorys czy też list motywacyjny – w obu przypadkach w sieci krążą tysiące wzorów gotowych do pobrania i wydrukowania. Znaleźć je można zarówno na portalach branżowych (dotyczących rynku pracy) jak i na stronach lokalnego Urzędu Pracy, czy też w serwisach poświęconych zagadnieniom dla bezrobotnych.

To z jakiego źródła skorzystamy nie ma większego znaczenia, gdyż sam schemat wyżej wspomnianych dokumentów nie jest dla żadnego pracodawcy istotny – liczy się tylko zawartość merytoryczna.