Panowie zwykle podchodzą do tematu zakupu butów bardziej rozważnie niż panie. Nie kupują oni dużej ilości par, nie wybierają fasonów lub barw, do których później trudno jest wybrać dalszą część ubrań, pragną też by ich zakup, był zakupem na długi okres, a nie na parę miesięcy. Bez względu na to, czy są to wieczorowe półbuty męskie czy zwykłe buty, jak na przykład trampki czy buty do sportu, muszą one być zrobione z odpornych materiałów, porządnie zszyte a do tego odporne na różnorodne czynniki zewnętrzne.

Jest to spowodowane tym, że panowie też trochę inaczej użytkują obuwie niż spora grupa pań. Nie oszczędzają ich ani nie zmieniają każdego dnia niczym kobiety, ale przykładowo przez całe lato  potrafią chodzić w jednej lub kilku parach butów, co je naraża na zniszczenia. To powoduje więc, że ich buty muszą być bardzo dobrej jakości. Mężczyźni jeszcze częściej od kobiet decydują się na znane nazwy a także buty, jakie wiele kosztują, dlatego że traktują ten zakup za inwestycję na jakiś okres. Nie brakuje też pań o takim samym podejściu do kupowania butów, chociaż to kobiety najczęściej decydują się na buty na jeden rok, które nie potrzebują być najlepszej jakości, najważniejsze, żeby były modne i pasowały do wybranej torebki albo kurtki. Panowie zaś chętnie wybierają uniwersalne wzory i odcienie, jakie będą pasować im do właściwie każdego noszonego zestawu ubrań. Dlatego też królem jest czarny, brązowy, czy chłodne odcienie ziemi, a pośród butów sportowych – biel, czarny czy granat.

Sportowe obuwie musi nie jedynie schludnie wyglądać, ale nad wszystko jak najlepiej spełniać swoje zadania. Kiedy zatem chodzi o buty do joggingu, powinny one doskonale amortyzować stopę, natomiast kiedy kupowane są buty do pieszych wycieczek po górzystych i skalistych ścieżkach, powinny one być odporne, nieprzemakalne, a do tego komfortowe i świetnie dopasowane do stopy. Wymienione jako ostatnie cechy tak naprawdę powinno spełniać każdy męski but, dlatego że panowie znacznie rzadziej od kobiet gotowi są wybierać niekomfortowe, ale ładne obuwie.