Jeżeli ktoś z naszych przodków obudził by się dziwnym trafem w czasach teraźniejszych, z całą pewnością nieźle by się zdziwił. Albowiem postęp jaki został dokonany we wszystkich dziedzinach naszego życia jest przeogromny. Mamy dzisiaj szybkie samoloty, wiadomości możemy przesyłać za pomocą sieci internetowej w czasie rzeczywistym, a w telewizji oglądać tysiące programów. Więc nasz przodek doznałby pewno szoku i ciężko był by go przystosować do naszych realiów.

To że postęp może nam w wielu dziedzinach życia pomóc, wie chyba każdy. Najlepszym na to przykładem jest medycyna. To właśnie ona sprawia, że żyjemy dłużej, jesteśmy zdrowsi, a czasem, jeżeli już zapadniemy na jakąś chorobę, możemy z niej szybko zostać wyleczeni.

Dawni lekarze, którzy musieli leczyć chorych pacjentów, mieli bardzo ograniczone możliwości. Nie mieli przecież laserów, respiratorów czy urządzeń do dializy. Mieli wprawdzie proste narzędzia, ale w porównaniu z tymi współczesnymi, było one po prostu niczym. To i tak wielki sukces, że za ich pomocą udawało im się pomagać chorym.

Dla przykładu przyjrzyjmy się, jak wygląda dzisiaj operacja. Pacjenci są usypiani w szybki i bezbolesny sposób, a anestezjolog cały czas na monitorach przedstawiany stan chorego pacjenta. Do operacji wykorzystuje się często lasery, co pozwala na przeprowadzaniu operacji mniej inwazyjnych. Chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć

, jak pomaga to w rekonwalescencji po przeprowadzonym zbiegu. Co więcej w najnowocześniejszych szpitalach, operacje przeprowadzane są za pomocą robotów i komputerów. Roboty mogą być sterowane przez chirurgów, którzy znajdują się wile tysięcy kilometrów od sali operacyjnej. Jest to wręcz trudne do opisania. Ale pokazuje jak bardzo ważna jest teraz technologia we współczesnej medycynie.

Dzisiaj gdy musimy z jakichś powodów iść do lekarza, możemy mieć pewność, że oprócz jego wiedzy, będziemy mogli korzystać z najnowszych rozwiązań technologicznych, które wspomogą proces leczenia. Dzięki temu mamy szanse na szybszy powrót do normalnej sprawności i na prowadzenie normalnego życia.